Boyasız Göçük Düzeltme

Özellikle yoğun trafikte irili ufaklı istenmeyen kazalar ile karşılaşırız. Büyük kazalarda hasarlar sürücüyü daha fazla üzerken küçük kazalarda meydana gelen göçükler için göçük düzeltme işlemi tercih edilir. Sadece kazalar değil son yıllarda artan dolu yağışları ile de araçların farklı yerlerinde göçükler oluşur. Her ne kadar sürücüler arabalarını korumaya çalışsalar da trafikte dolu yağışına yakalanan araç sahipleri için durum biraz daha kaçınılmaz olur. Araçların göçük düzeltme işleminde boyanması aracın değerini düşürdüğü için de günümüzde popüler hale gelen boyasız göçük düzeltme daha çok tercih edilir.

Boyasız Göçük Düzeltme Nasıl Yapılır?

Boyasız göçük düzeltme, kaporta üzerinde meydana gelmiş olan hasarın boyaya zarar vermeden eski formuna döndürülme işlemidir. Çeşitli vuruklar, taş, dolu vb. hasarlarda arabanın boyası zarar görmediyse ve sacı uzamadıysa çeşitli aparatlar yardımı ile göçük tamiri yapılır. Tamir işleminde farklı teknikler uygulanır. Bu teknikler:

Kaporta Göçük Düzeltme

En yaygın kullanılan kaporta göçük düzeltme işleminde ezilen kaporta hasar almadan düzeltilir. Göçük hasarının olduğu bölgeye özel aparatlar ile kuvvet ve masaj hareketleri uygulanır. Göçüğün arkadan dışa doğru ittirilmesinde kuvvet oldukça önemlidir. Uygulanacak olan kuvvetin gereğinden fazla olması aracın kaportasının orijinalliğini bozabilir.

Vakum Yöntemi ile Göçük Düzeltme

Otomobil piyasasında en çok tercih edilen yöntemlerden biri de vakum ile yapılan göçük düzeltme yöntemidir. Bu işlemde aracın herhangi bir parçasının sökülmesine gerek kalmaz. Kaporta göçük düzeltme yönteminde aracın iç kısmından kaportaya ulaşılamazsa vakum yöntemi ile hızlı bir şekilde göçüğü düzeltmek mümkündür. Göçüğün şekline ve boyutuna göre yapıştırma aparatı silikon yardımı ile göçük kısma yapıştırılır. Aparat özel penseler ile esnetilir ve bu işlem göçük düzelene kadar devam ettirilir. Ayrıca vakum yöntemi aracın boyasına asla zarar vermeyen bir yöntemdir.

Manyetik Göçük Düzeltme

Araç göçük düzeltme işleminin en hızlı yöntemidir. Göçük olan bölgeye verilen frekans dalgası ile eski haline dönmesi sağlanır. Frekans dalgası, göçüğün bulunduğu bölgeye ve hasarın büyüklüğüne göre özel olarak ayarlanarak verilir. Zamanın yanı sıra manyetik göçük düzeltmenin de avantajı aracın hiçbir aksamının sökülmesine gerek kalmamasıdır.

Boyasız Göçük Düzeltmenin Avantajları

  • Boya uygulamadan düzeltilebilecek tüm hasarlarda aracın orijinalliği bozulmadan göçük düzeltme yapılır. Aracın değer kaybetmemesi de özellikle ikinci el satış işlemlerinde sürücüye büyük avantaj sağlar.
  • Bazı hasarlar boyanarak düzeltilir ve bu işlemler genellikle 3-4 gün sürer. Boyasız göçük düzeltme de ise 1 günde ya da aynı günde aracı teslim alarak zamandan tasarruf etmek mümkündür.
  • Araca boya veya macun sürülmediğinden dolayı orijinal rengi ile sürülecek boyanın rengini tutturma sorunu ortadan kalkar.
  • Araçların yetkili servisleri kimi zaman araba göçük düzeltme uygulamalarında ek parça değişimi yaparlar. Bu durum hasar kaydına işlerken boyasız göçük düzeltme işleminde araç için kaza kaydı oluşturulmaz.
  • Ancak hasarın büyük olması durumunda kasko gerekiyorsa yine boyasız göçük düzeltme uygulanır. Böylelikle hasar kaydı en aza indirilir.

PDRC Oto olarak profesyonel ekip ve son teknoloji ekipmanlarımız ile aracınızda oluşan göçükleri en kısa sürede eski haline getiriyoruz. Hassasiyet ile yaklaştığımız araçlarınıza gerekli özeni gösterip boyasız göçük düzeltme işlemini uyguluyoruz. Siz de hem aracınızın orijinalliğini korumak hem de zamandan ve maliyetlerden tasarruf etmek istiyorsanız aracınızı güvenle PDRC Oto ekibine teslim edebilirsiniz. Aracınız için en uygun olan göçük düzeltme işlemi hakkında sizleri bilgilendirip en kısa sürede trafiğe geri dönmenizi sağlıyoruz.

Keyifli Sürüşler Dileriz.

Leave A Comment