Araç Seramik Kaplama

Boya koruma uygulaması olan araç seramik kaplama; arabanın dışında oluşabilecek dökülme, çatlak ve çizik gibi hasarlara karşı yapılır. Arabanın boyalı yüzeyinin dış olumsuzluklara karşı direncini artıran ve arabanın daha uzun ömürlü olmasını sağlayan seramik kaplama ile araçları yeni gibi kullanmak mümkündür. Özel ürünler ve üstün performans gerektiren otomobil seramik kaplama işlemini güvenle PDRC Oto ekibine yaptırabilir ve aracınızı koruma altına alabilirsiniz.

Araç Seramik Kaplama Nasıl Yapılır?

Daha iyi bir görünüm kazandırmak isterken eskisinden daha kötü bir araba ile karşılaşmamak için seramik kaplamanın titizlikle yapılması gerekir. Bunun için de öncelikle araç üzerinde bazı ön hazırlıklar yapılır ve daha sonrasında kaplama işlemine geçilir.

Aracın iyi bir şekilde temizlenmesinden sonra endüstriyel maddeler, reçineler ve kuş pisliklerinin giderilmesi için araca kil hamuru uygulanır. Kil hamuru ile de araba temizlendikten sonra pasta işlemi uygulanır ve seramik kaplama için ön hazırlıklardan bir kısmı bitirilir. Bu sırada da varsa araçta göçük gibi ufak çizik ya da vuruklar da onarılarak aracın her yerinin pürüzsüz hale getirilmesi sağlanır. Pasta işleminden kalan dalgaları yok etmek için ise hare işlemi yapılır ve araç artık seramik kaplamaya hazır hale gelir.

Seramik kaplamada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunlardan ilki sıvı seramik kaplama malzemesinin homojen bir şekilde dağılmasını sağlamaktır. İşlemin güneş ışığı almayan, kuru ve tozsuz bir yerde yapılması da seramik kaplamanın başarılı ile sonuçlanmasındaki diğer etmenlerdir. Seramik kaplama malzemesine zarar vermemek ve araca tutunmasını önlemek amacıyla cilanın asla kullanılmadığı uygulama aşamasından sonra ise aracın bir süre PDRC Oto’da kalması gerekir. Bu dinlenişin sebebi ise seramik kaplamanın daha tam kurumadan ve araca oturmadan güneş ışınlarından etkilenmemesini sağlamaktır. Daha sonrasında güvenle kullanmaya başlayabileceğiniz aracınız artık boya koruması ile dış etmenlere karşı koruyucu bir etki kazanmış olacaktır.

Araç Seramik Kaplama Avantajları Nelerdir?

 • Seramik kaplamaya özel ürünler ile araçta gözle görülür bir parlaklık oluşur ve aracın çizilmelere karşı direnci artar.
 • Boyalı yüzey olumsuz koşullara karşı korunur.
 • Seramik kaplamanın su itici (hidrofobik) özelliği ile araç temizlemek daha kolay hale gelir. Aynı zamanda yağmur suyu ya da çamurların araç üzerine tutunma etkisi de azalır.
 • Orijinal haline göre araç daha canlı görünür.
 • Pas, kir, yağ, kuş pisliği, ağaç reçinesi gibi inatçı lekeler seramik kaplama ile daha kolay temizlenir.
 • Seramik kaplama aracı taş ya da tırnak çiziği gibi oluşabilecek kılcal çiziklerden de korur.
 • Seramik kaplama güneşin soldurucu etkisinin önüne geçer ve aracın oksitlenme miktarını azaltır.
 • Güneş ışınlarının yanı sıra kimyasal ve asit yağmurlarına karşı tam koruma sağlanır.
 • Kışın araçların üzerinde oluşabilecek buzlanmanın önüne geçilir.
 • Fırça ve temizlik malzemelerinin verdiği zarara karşı etkilidir.
 • Seramik kaplama ile yenilenen araçlar estetik bir görünüm kazanması ile özellikle ikinci el araba satışlarındaki fiyatlarına artış sağlatır.
 • Düzenli yıkanan ve bakımı yapılan seramik kaplama yaklaşık 2 yıla kadar dayanıklıdır ve uzun süre boyunca tekrar gerektirmez.
 • Kostikli yıkamalar seramik kaplamayı etkilemez.

Seramik Kaplamalı Araçlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arabanın yıkama işleminde seramik kaplamaya özel şampuanların kullanılmasına ve sert fırçalar ile temizlik yapılmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca uzun süre aracı güneşte bırakmamak seramik kaplamanın kullanım ömrünü arttıracaktır.

Seramik kaplama işlemi özen isteyen bir araç uygulamasıdır. Bu yüzden siz de aracınızın ilk günkü gibi görünmesini ve dış etkenlere karşı daha dirençli olmasını istiyorsanız PDRC Oto’nun kusursuz hizmet anlayışına güvenebilirsiniz.

Leave A Comment